HARLEY A DAVIDSONOVÉ

Harley a DavidsonovéTak díky těmhle pánům můžeme jezdit na skvělých motocyklech značky Harley-Davidson.

 

 

 

Řada šťastných  okolností způsobila, že jak rodina Harleyů z Manchesteru v Anglii, tak i Davidsonové ze Skotska emigrovali koncem 19. století do Severní Ameriky a usadili se v Milwaukee.

Na počátku 20. století pracovalo mnoho mladých kutilů v malých dílničkách, kteří se zabývali posledními výkřiky mechaniky. Možná, že v samotném Wisconsinu jich žily stovky, ale byli to právě dva poměrně nevzdělaní mladíci z Milwaukee, kteří dali vzniknout americké legendě.

Příběh se odvíjí od roku 1900, 15 let poté, co Gottlieb Daimler vytvořil první poháněnou dvoukolku na světě a pouhých šest let nato předvedl první stroj, kdy se William Sylvester Harley a Arthur Davidson sešli ve sklepě v Milwaukee s myšlenkou na motocykly.

Harleyovi bylo tenkrát pouhých dvacet a Davidson byl ještě o rok mladší. Mladíci se kamarádili již od školních let a díky shodě okolností si osvojili řadu dovedností potřebných pro uskutečnění jejich snů už ve sklepě v Milwaukee.

Harley pracoval jako konstrukční návrhář a měl šest let zkušeností s výrobou bicyklů. Davidson byl modelářem ve stejné společnosti jako Harley a ve stejné době pracoval také na malých benzínových motorech. Jejich velké štěstí bylo, že jeden jejich německý kolega měl zkušenosti s průkopnickými evropskými motocykly. Práce na prvním motoru Harley-Davidson začaly v roce 1900 nebo 1901 a za základ měli pravděpodobně jednu ze sad „urob si sám“, které byly k dostání a přibližně odpovídaly koncepci francouzského motoru  De Dion-Bouton. Když byl nainstalován  do bicyklu, jeho výkon se ukázal jako zcela nedostatečný. Následoval ho minimálně ještě jeden prototyp, stroj schopný dosáhnout „neuvěřitelné“ rychlosti až 25 mil/h, s motorem o objemu 10,2 cu in (167 ccm). Brzy bylo jasné, že pokud se mají někdy dostat na vyšší rychlosti, musí si osvojit více znalostí.

Začali tedy shánět zkušeného mechanika. Naštěstí Arthurův bratr Walter byl přesně ten muž, kterého hledali. Walter tenkrát pracoval jako železniční mechanik v Parsons v Kansasu, ale měl právě přijet do Milwaukee na svatbu třetího bratra Davidsona – Williama A. (Billa). Arthur napsal Walterovi a nabídl mu zkušební jízdu na jejich novém motocyklu. Jen o něco málo později Walter zjistil, že jim bude nejdříve muset se stavbou pomoci. Přesto se mu nápad musel zalíbit natolik, že si našel práci v Milwaukee a připojil se k týmu. Když se k nim připojil ještě starší bratr Davidson, William, jenž byl předákem mechaniků na železnici, byli zakladatelé najednou čtyři. A tato čtveřice pak rozjela jízdu svého života.

xx.jpgHarley Davidson není obyčejný výrobce motocyklů. V Milwaukee se vyrábějí legendy. Společnost, jež se stala americkým vzorem, přeměňuje těžké kovy takovým způsobem, že vzbuzuje vášeň, lásku, vytváří živitní styl a naplňuje sny.